Diabły tasmańskie to mięsożerne torbacze zamieszkujące wyspę położoną na południe od Australii - Tasmanię. Jednakże to nie endemiczność Sarcophilus harissi zwróciła oczy świata nauki w ich stronę. Dotyka je bowiem osobliwa choroba - zakaźny nowotwór pyska (DFTD). Tak, dobrze przeczytałeś ,,zakaźny nowotwór’’. Ta rzadko spotykana choroba doprowadziła w przeciągu 20 lat do wymarcia 80% populacji największych, współczesnych, drapieżnych torbaczy. Lecz jaki związek może mieć DFTD z leczeniem nowotworów u ludzi? Procesy, odpowiadające za zakaźność nowotworu diabłów, są bardzo podobne do tych, które powodują odporność niektórych pacjentów na immunoterapię. W mojej prezentacji przedstawię dlaczego wiedza o nowotworze u diabłów tasmańskich może mieć kluczowe znaczenie dla postępu nauki w leczeniu nowotworów u ludzi oraz dla zrozumienia charakterystyki komórek nowotworowych.

link do nagrania: https://youtu.be/JY9vrDlaErg

Choroby nowotworowe stanowią obecnie jedno z największych wyzwań świata nauki. Intensywne badania nad biologią komórek nowotworowych nie tylko poszerzają nasze zrozumienie procesów zachodzących w komórce, ale również odkrywają kolejne możliwości terapeutyczne. W prezentacji opowiem o tym, w jaki sposób komórki nowotworowe wykorzystują molekularną maszynerię regulującą cykl komórkowy do swoich celów. Postaram się również pokazać, że ta "broń" może być – i coraz częściej jest – wykorzystywana przeciwko samemu nowotworowi.

link do nagrania: https://youtu.be/6jkLSbb37Sw

Ridley Scott przedstawił nam w serii filmów o „Obcym” rasę krwiożerczych pasożytniczych kosmitów o odrażającym stylu życia. Jednakże te pozornie – nomen omen – obce strategie życiowe możemy spotkać nie tylko w świecie fantastyki, ale i w przyrodzie. Świat pasożytów pełen jest najdziwniejszych cykli życiowych i niewiarygodnych strategii przetrwania. Seminarium omawia pokrótce ciekawsze gatunki pasożytów człowieka i nie tylko, rozpatrując je w kontekście kolejno: nietypowych sposobów inwazji organizmu żywiciela, zdolności pasożyta do modyfikowania zachowania żywiciela oraz występowania złożonych cykli życiowych z wieloma żywicielami pośrednimi. Omówione zostaną gatunki od galasówek po tasiemce, kryjące się w gęstwinach amazońskiej dżungli i latające nad ponurymi wrzosowiskami zachodniej Anglii.

link do nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=5Bq6QDdCI4I

Jakim cudem pamiętamy… cokolwiek? Pytanie to do tej pory pozostaje bez odpowiedzi, jednak próby zgłębienia tej kwestii są niezmiernie interesujące. Seminarium krótko omawia historię badań nad procesami leżącymi u podstaw pamięci. Od zaciekłej walki o udowodnienie istnienia neurogenezy w mózgach osobników dojrzałych, przez powstawanie powstawanie nowych połączeń synaptycznych, aż po zmianę siły tychże połączeń w procesie long-term potentiation (LTP). Ten ostatni proces wydaje się mieć podstawowe znaczenie dla pamięci i neuroplastyczności, więc zostanie omówiony z należytą dokładnością; uwzględniona zostanie rola receptorów NMDA i AMPA oraz rola dokomórkowego prądu kationów wapnia w zwiększaniu wrażliwości synaps na glutaminian. Końcowa część seminarium będzie podsumowaniem współczesnej wiedzy procesów leżących u podstaw pamięci.

link do nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=9xuQLGBw6-I