Joanna Wiśniewska

Koło Naukowe Biologii Molekularnej UW
Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski

Świadomość, do jakich miejsc może dotrzeć pasożyt o osobliwej nazwie – Loa loa, powoduje lekki dreszczyk. Częstym zjawiskiem bowiem jest podspojówkowa migracja pasożyta lub występowanie dojrzałych osobników w tkance podskórnej. Jednak to niejedyne objawy poważnej choroby odpasożytniczej wywołanej przez Loa loa – loaozy. 

Zofia Klata

Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Lęborku

Trichuris trichiura, czyli włosogłówka ludzka, to kosmopolityczny pasożyt należący do typu nicieni, którego cykl życiowy może trwać do kilku lat. Miejscem pasożytowania T. trichiura w organizmie człowieka są jelito ślepe oraz jelito grube. Pasożyt wywołuje chorobę trichuriozę (włosogłówczycę), która w Polsce jest – zaraz po owsicy – drugą pod względem częstości występowania robaczycą. Pasożyt ma różowobiałe, nitkowate ciało o długości ok. 3–5 cm. U T. trichiura występuje dymorfizm płciowy, który wyraża się między innymi w nieco większych rozmiarach ciała osobników żeńskich w porównaniu z osobnikami męskimi. Pasożyta rozpoznać można dzięki jego charakterystycznej budowie – przednia część ciała zwierzęcia jest znacznie cieńsza od części tylnej (stąd wzięła się jego angielska nazwa, czyli whipworm, z ang. whip – bat), co stanowi przystosowanie do pasożytniczego trybu życia organizmu – umożliwia mu wnikanie głęboko w błonę śluzową jelita.

Julia Gdesz

Koło Naukowe Biologii Molekularnej UW
II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego

 Czy miejsce owrzodzenia jest mlecznobiałe i otacza je czerwony pierścień?
– Tak.
– Czy rana swędzi?
– Nie.
– Czy rana boli, albo sprawia dyskomfort?
– Nie.
– No cóż… obawiam się, że to rzeczywiście klasyczne… LEISZMANIOZY.

„Zaginione miasto boga małp” – Douglas Preston

Szymon Biela

Koło Naukowe Biologii Molekularnej UW
Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski

Co to za stwór?

Taenia solium (tasiemiec uzbrojony) występuje głównie w krajach o ciepłym klimacie – powszechnie w Ameryce Łacińskiej, Azji, a nawet w odległej Oceanii. Można go też spotkać w innych częściach świata, choć trochę rzadziej. Ciało dorosłego osobnika składa się z tysięcy segmentów i może osiągać zawrotną długość 20 metrów! Przednie segmenty tworzą główkę (skoleks) z przyssawkami i haczykami. Pasożyt wykorzystuje je do przytwierdzania się do błony śluzowej w jelicie, w którym bytuje. Tasiemiec, ze względu na swoją pasożytniczą naturę, miałby nie lada problemy ze znalezieniem partnera do rozrodu, stąd jest hermafrodytą (to znaczy, że jeden osobnik potrafi wytwarzać zarówno męskie jak i żeńskie komórki rozrodcze). Umożliwia mu to wytwarzanie tysięcy jaj, które wydostają się do środowiska razem z kałem. Wydalone jaja są zdolne do zarażenia nawet przez rok!

Dariya Pozdnyakova 

Koło Naukowe Biologii Molekularnej
Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski

Trypanosoma spp. to rodzina ponad 200 gatunków, wśród których znajdują się gatunki o olbrzymim znaczeniu epidemiologicznym i epizoocjologicznym, wywołujące straszne choroby ludzi i zwierząt. Wśród pasożytów ludzi wyróżnić można gatunki takie jak T. cruzi, T. gambiense i T. rhodesiense.