Edycja genomu od zawsze stanowiła kamień filozoficzny nowoczesnej biologii i biotechnologii. Może i nie zmienia ona ołowiu w złoto, ale pozwala na inne formy przekształceń. Dzięki skrupulatni zaplanowanym mutacjom, wyciszaniu genów lub wprowadzaniu nowych nie tylko mamy szansę dogłębnie poznać najbardziej trapiące nas choroby, ale również produkować ludzkie białka w komórkach drożdży, paliwo w algach i (w niedalekiej przyszłość) kolonizować Marsa. Co jednak stoi u technicznych podstaw tych niemal nieograniczonych możliwości?

link do nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=MS8mz8Q4r9k

Rozwój płodu człowieka jest procesem wieloetapowym. Jednym z kluczowych elementów rozwoju osobniczego jest rozwój płciowy, w tym determinacja płci. Powszechnie uznaje się, że odpowiadają za to chromosomy X i Y, a ich brak lub nadmiar stanowią problemy zaburzeń płci genetycznej. Jednakże regulacja procesu determinacji płci jest znacznie szersza i obejmuje szereg genów zlokalizowanych zarówno na chromosomach płci, jak i na autosomach, a mutacje tych genów powodują zaburzenia rozwoju płciowego o szerokim spektrum fenotypowym. Postaram się opowiedzieć, co już wiemy na ten temat, co podejrzewamy, a ile jeszcze przed nami pozostało do poznania.

link do nagrania: https://youtu.be/Mf9WiM9tH_k

Integralność DNA jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komórek, w tym zachodzenia reakcji metabolicznych, a w konsekwencji utrzymania homeostazy całego organizmu. Jednak wiele czynników chemicznych, fizycznych, biologicznych lub po prostu błędy „aparatury” komórkowej sprawiają, że nośnik informacji genetycznej nabywa nieprawidłowości w budowie, ilości itd. Na szczęście natura "stworzyła" liczne mechanizmy naprawcze pozwalające przywrócić prawidłową strukturę DNA. Zarówno uszkodzenia DNA, zwiększona tendencja do ich nabywania, jak i upośledzone naprawianie prowadzą do licznych chorób. Jednocześnie, znając mechanizmy molekularne uszkadzania DNA, jak i naprawy, możemy leczyć coraz więcej chorób.

link do nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=hbQMeS45LS4

Gene drive to zjawisko badane od wielu lat, ale dopiero ostatnia dekada przyniosła nam sposoby na potencjalnie największą broń do walki z wieloma chorobami za pomocą prostych modyfikacji genetycznych. Jak wiadomo z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność, a w tym przypadku cena jest naprawdę wysoka. Czy mała zmiana w pojedynczym organizmie jest w stanie uratować życie ponad 2 milionom ludzi każdego roku? Dlaczego nadal nie podjęto działań? Czy ta sama zmiana na zawsze może odmienić całą populację?
 
link do nagrania: https://youtu.be/u9-uOnG4QIk