- Szczegóły
- Odsłony: 617
Przeciwciała to niezwykłe białka, które stoją na straży naszej homeostazy. Ich udział w ochronie naszego organizmu jest przeogromny! A co gdyby tak stworzyć przeciwciała in vitro? Dzięki tej myśli powstały przeciwciała monoklonalne – niezwykła zdobycz medycyny. Powstają one w dość nietypowy oraz trudny sposób, lecz ich zastosowanie przewyższa wkład potrzebny do ich wytworzenia. Aby dowiedzieć się o nich oraz ich zastosowaniu, zapraszamy na wykład!
LINK DO NAGRANIA
- Szczegóły
- Odsłony: 6522
Dominika Kalinowska
IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie
Wrodzona odpowiedź immunologiczna pozwala na błyskawiczne rozpoznanie i unieszkodliwienie patogenów tudzież nieprawidłowych komórek. Komórki NK (Natural Killer) wywołują śmierć komórek nowotworowych lub zakażonych wirusami. W poniższej pracy przedstawione są dwa najważniejsze mechanizmy wykrywania nieprawidłowych komórek, dzięki którym NK mogą indukować ich apoptozę.
- Szczegóły
- Odsłony: 2434
Adrian Macion
Zakład Genetyki Bakterii
Instytut Mikrobiologii
Wydział Biologii
Uniwersytet Warszawski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Mimikra molekularna jest zjawiskiem podobieństwa struktur antygenów powierzchniowych patogenów (oraz innych „obcych” cząstek) do antygenów własnych organizmu. W procesie reakcji immunologicznej może dojść do wytworzenia przeciwciał reagujących z elementami komórek i tkanek ciała człowieka. Na seminarium zostaną poruszone zagadnienia z zakresu etiologii cukrzycy typu 1. w pewnych przypadkach indukowane obecnością obcych antygenów w ustroju.