Przeciwciała to niezwykłe białka, które stoją na straży naszej homeostazy. Ich udział w ochronie naszego organizmu jest przeogromny! A co gdyby tak stworzyć przeciwciała in vitro? Dzięki tej myśli powstały przeciwciała monoklonalne – niezwykła zdobycz medycyny. Powstają one w dość nietypowy oraz trudny sposób, lecz ich zastosowanie przewyższa wkład potrzebny do ich wytworzenia. Aby dowiedzieć się o nich oraz ich zastosowaniu, zapraszamy na wykład!

 LINK DO NAGRANIA 

Dominika Kalinowska

IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie

Wrodzona odpowiedź immunologiczna pozwala na błyskawiczne rozpoznanie i unieszkodliwienie patogenów tudzież nieprawidłowych komórek. Komórki NK (Natural Killer) wywołują śmierć komórek nowotworowych lub zakażonych wirusami. W poniższej pracy przedstawione są dwa najważniejsze mechanizmy wykrywania nieprawidłowych komórek, dzięki którym NK mogą indukować ich apoptozę.

Adrian Macion

Zakład Genetyki Bakterii
Instytut Mikrobiologii
Wydział Biologii
Uniwersytet Warszawski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mimikra molekularna jest zjawiskiem podobieństwa struktur antygenów powierzchniowych patogenów (oraz innych „obcych” cząstek) do antygenów własnych organizmu. W procesie reakcji immunologicznej może dojść do wytworzenia przeciwciał reagujących z elementami komórek i tkanek ciała człowieka. Na seminarium zostaną poruszone zagadnienia z zakresu etiologii cukrzycy typu 1. w pewnych przypadkach indukowane obecnością obcych antygenów w ustroju.