Andrzej Rzepko

III Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie

Spermatogeneza, czyli proces powstawania i dojrzewania plemników zachodzi w kanalikach nasiennych tworzących sieć jądra. Organizacja komórek biorących udział w powstawaniu plemników w kanalikach jest ściśle uporządkowana, od pierwotnych komórek macierzystych znajdujących się przy błonie podstawnej do zróżnicowanych już plemników w centralnej części światła kanalików.

Dominika Kalinowska

IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie

Komórki budujące nasze ciało nie są tworami statycznymi, działają całkiem podobnie do ludzi. Najpierw powstają, potem się mnożą i pracują, a na końcu obumierają, by ich miejsce zajęły nowe, zdrowe komórki.

Życie takiej komórki można streścić do postaci cyklu komórkowego, czyli domkniętego szlaku następujących po sobie wydarzeń z życia komórki. Na cykl komórkowy składają się następujące fazy: interfaza (a w niej G1, S, G2), faza podziałowa (M) oraz faza spoczynku (G0). Fazy scharakteryzujemy w formie punktów, aby były bardziej przejrzyste.

Amanda Jastrzębska

Koło Naukowe Biologii Molekularnej
Uniwersytet Warszawski

Czy są tutaj jacyś wielbiciele fantastyki? To FANTASTYCZNIE, ponieważ dzisiaj wyruszymy w podróż rodem z Gwiezdnych Wojen. „Ale ja mam się uczyć na maturę z biologii!” — wykrzyknie zaraz niejeden Maturzysta. Bez obaw, nasz organizm to taka galaktyka, w której bez przerwy mają miejsce rozmaite inwazje, pojedynki i bitwy, dlatego wszystkich Maturzystów zapraszam na pokład.

Igor Kłykociński

Koło Naukowe Biologii Molekularnej
Uniwersytet Warszawski

Jak można się spodziewać po tytule, w dzisiejszym artykule zajmiemy się roślinami zarodnikowymi (tych z was, którzy liczyli na przygody Żwirka i Muchomorka muszę niestety rozczarować). To właśnie rośliny rozmnażające się przy wykorzystaniu zarodników jako pierwsze zasiedliły lądy, dając schronienie i pokarm zwierzętom, które opuściły morza i oceany. Środowisko lądowe znacznie różni się od wodnego, dlatego też rośliny musiały nabyć nowe cechy, które pozwoliły im przeżyć. Jednym z podstawowych przystosowań jest wytwarzanie woskowej kutykuli pokrywającej części roślinne mające kontakt z powietrzem. Pozwala ona na ograniczenie parowania wody z tkanek roślinnych, chroniąc je przed wysuszeniem. Jednak taka ochronna warstwa skutecznie uniemożliwia wymianę gazową, tak więc większość roślin zmuszona jest tworzyć specjalne pory (szparki), które pozwalają na prowadzenie kontrolowanej wymiany gazów pomiędzy atmosferą a tkankami roślinnymi.

Magdalena Bakoń

XXXV LO im. Bolesława Prusa w Warszawie
Koło Naukowe Biologii Molekularnej UW

Bezkręgowce – zbiór wszystkich typów z królestwa zwierząt nieposiadających szkieletu wewnętrznego. Gdy zgłębimy ich fizjologię, dowiemy się, że przeprowadzają bardzo podobne procesy życiowe co kręgowce. Oczywiście nie identyczne, bo posiadają inne narządy. Układ hormonalny nie jest tu wyjątkiem. Najlepiej poznanymi hormonami bezkręgowców są hormon juwenilny i ekdyzon, które uczestniczą w procesach przepoczwarzania się i linienia stawonogów.