Daniel Hanszczuk
XVIII Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego w Warszawie

Cordylobia anthropophaga (mucha tumbu) to gatunek występujący w tropikalnej Afryce. W stadium larwalnym – pasożyt ssaków, w tym człowieka. Larwy tego owada rozwijają się w skórze, wywołując poważną chorobę – muszycę skórną. Obecnie uważa się, że jest jednym z głównych powodów trypofobii u człowieka.

Dorosła mucha tumbu to niewielki owad o brązowym kolorze. Samice tego gatunku składają kilkaset małych jaj w glebie lub w ubraniach, pościeli, ręcznikach i innych miękkich materiałach, najchętniej na tych zawierających pot lub mocz, których zapach jest dla samic wabikiem. Po bezpośrednim kontakcie ze ssakiem jaja są przenoszone na powierzchnię jego ciała. Po wykluciu łatwy bezboleśnie zakotwiczają się w skórze, gdzie rosną, odżywiając się tkankami gospodarza. Objawy muszycy skórnej to swędzące czyraki z dziurką na szczycie. Choroba najczęściej nie ma poważnych powikłań, ale powoduje znaczny dyskomfort związany ze stanem zapalnym. Kiedy larwy przechodzą w postać poczwarki, odrywają się od skóry i opuszczają ciało ssaka. Po trzech tygodniach wyrastają w dojrzałe muchy.

Trypofobia

Trypofobia to strach wywołany widokiem dziur lub otworów w materii organicznej. Jest to jedna z najosobliwszych fobii człowieka. Może się wiązać z chęcią do wyciskania krost ze skóry, mimo że nie jest to wskazane w warunkach domowych. Obecnie uważa się, że mucha tumbu oraz kilka innych owadów, których larwy rozwijają się w skórze człowieka (np. Cordylobia rhodaini lub Dermatobia hominis) są jednymi z głównych powodów trypofobii. Ostatnie badanie naukowe opublikowane w grudniu 2017 roku przez dwóch naukowców, Yamadę i Sasakiego, wprowadziło nową hipotezę dotyczącą przyczyn występowania trypofobii. Ten nowy rodzaj hipotezy nazywany jest hipotezą involuntary protection against dermatosis (w skrócie: IPAD, pol. hipoteza mimowolnej obrony przed dermatozą). Inni uczeni przeprowadzili badania trypofobii na grupie liczącej 1000 osób. Choroby skóry, podobnie jak te wywoływane przez larwy Cordylobia anthropophaga, okazały się jednym z najsilniejszych bodźców wyzwalających fobię. Pacjenci z historią problemów skórnych odczuwali znacznie większy dyskomfort niż ci, którzy nie mieli tych problemów w przeszłości. Autorzy stwierdzili, że te wyniki faktycznie potwierdzają nowo postawioną tezę, że to uczucie wstrętu wiąże się z naszym wysiłkiem unikania i zabezpieczania się przed różnego rodzaju infekcjami skóry.

Warto oczywiście powiedzieć, że muchy powodujące muszycę to ważne, ale nie jedyne możliwe powody trypofobii – jej przyczyną mogły być również trujące, groźne dla człowieka zwierzęta, u których zabarwienie ciała zawiera w sobie elementy przypominające dziury. Są to np. rozdymka, stożek marmurowy oraz płazy z rodziny drzewołazowatych lub Hapalochlaena.