Wykształceni i wyposażeni w najlepsze zaplecze techniczne jakim dysponuje cała ludzkość – zespół epsilon jest dumą misji okrętu Viatorem. Niezwykle wysokie koszty misji potęgowała dodatkowo konieczność jeszcze szerszego wyedukowania zespołu, na które rząd zdecydował się przeznaczyć równowartość rocznego PKB niewielkiego państwa z okresu XXI wieku. Pozostałe zespoły od lat zazdroszczą sum pompowanych na niektóre ekscentryczne zachcianki naukowców. Przed snem wpadł Ci do głowy pomysł zbadania składu komety przelatującej w okolicy układu słonecznego raz na tysiące lat? Jeden telefon wystarczył, by poruszono całe sieci instytutów badawczych w celu wykonania odpowiedniej aparatury. Marzysz o eksperymentach genetycznych na granicy prawa? Droga wolna, wprowadzenie niewielkiej luki w konstytucji całego kontynentu otwiera przed Tobą wszystkie zamknięte drzwi. Przedstawiciele zespołu epsilon w oczach młodego pokolenia uważani byli za niemal bogów, a ludzkość tańczyła, jak jej zagrali. Nie stanowili oni jednak kasty tyranów patrzących na resztę społeczeństwa ze swego naukowego olimpu. Już w ciągu pierwszych pięciu lat pracy wprowadzili do powszechnego użytku terapie genową, reaktory zimnej fuzji, nowoczesne napędy umożliwiające osiąganie ponad połowy prędkości światła w próżni, zredukowali głód i ubóstwo. Jak na bogów – mają gest...

Zajęcie orbity geostacjonarnej umożliwia geologom dokładniejsze zbadanie gruntów. Silne lasery bez przerw napromieniowują powierzchnię planety, wzbudzając ulokowane tam atomy, a kamery i czujniki pilnie sczytują każdy impuls świetlny docierający w ich kierunku. Godzinami siedzicie jak na szpilkach, nie mogąc doczekać się zgody na lądowanie. Kilku najbardziej rozognionych "komandosów" co chwilę męczy przedstawicieli sekcji geologicznej infantylnymi pytaniami z rodzaju: "długo jeszcze?" Ty postanawiasz klasycznie ograniczyć się do wysyłania ponagleń na ich komputery osobiste. Niestety, wszelkie postępy naukowe Twojej drużyny blokowane są przez oczywisty fakt. Nie macie jeszcze czego badać. Zespół alfa jest kluczową częścią misji i umożliwi wam dostęp do – oczekiwanych – obcej obcych form życia.

Godziny mijają niczym dni. Lasery ze względu na ryzyko przegrzania muszą być wyłączane w celu przeglądu. Każdy moment ciszy oznaczającej, że potężne promienie ponownie przestają smagać planetę, frustruje kolejnych członków już zbyt chętnego zespołu. Po szybkiej naradzie geologów lasery zostały ponownie wyłączone. Tym razem przerwa przeciąga się znacznie dłużej niż poprzednie. Brak odpowiedzi na wysyłane przez Ciebie ponaglenia może sugerować, że twór adres został zablokowany przez zirytowanych już specjalistów. Wreszcie wraz z innymi członkami zespołu zostajesz zaproszony na mostek.

– Trochę to trwało, ale udało nam się ustalić budowę i skład skorupy w kilku wybranych punktach. Zdecydowaliśmy się przeanalizować każdy z opisanych wcześniej pasów klimatycznych. Zebraliśmy wiele przydatnych i interesujących dla nas danych, jednak zdaję sobie sprawę z tego, że was interesuje tylko ostateczne wytypowanie punktów lądowania. – geolog decyduje się nie trzymać dłużej gromadki "komandosów" w niepewności – Na tej mapie widzicie zaznaczone wybrane przez nas punkty analizy geologicznej. Zielone kropki oznaczają miejsca z natychmiastową zgoda na lądowanie, punkty żółte wymagają jeszcze dokładniejszego zbadania, które zajmie kilka dni.

Wycinek globu skrzy się niemal złotymi punktami. Jesteście zawiedzeni tym niedoborem zieleni, której barwę mają tylko dwa punkty. Po prawej stronie mapy wyświetla się ich krótka charakterystyka:

Lokalizacja 11.

41.38258603963071 N, 2.1604095509304924 W

W okolicy znajduje się brzeg dużego jeziora. Woda prawdopodobnie zawiera metale ciężkie i ma kwasowy odczyn. Grunt zestalony, gruzowaty, bogaty w żelazo. Pięć kilometrów w kierunku zachodnim znajdują się góry. Prosta analiza sejsmiczna wykazała obecność złożonego kompleksu jaskiń

Lokalizacja 18.

41.882862784995865 N, 12.491320270294835 E

Niewielka wyspa na środku jeziora. Możliwe analizy wody głebokiej. Krawędzie wyspy postrzępione, gruzowate i stromo nachylone. Głębokość dna w odległości możliwej do zbadania od wyspy osiąga granice 8 000 metrów pod powierzchnią. Wykazano obecność gwałtownych zjawisk burzących dynamikę wody na głębokościach 2 000, 6 000 i 8 000 metrów - pochodzenie: nieznane.

– A ten żółty punkt na północy? Wyraźnie odstaje od pozostałych, jest bardzo daleko. – jeden z zazwyczaj cichych członków zespołu alfa zauważa tę wyróżniającą się lokalizację.

– Punkt ten nas zainteresował ze względu na gęste pokrycie grubą warstwą chmur. Nie udało nam się wykonać zdjęć powierzchni, a wśród ubogich danych mamy jedynie niepełne analizy gruntu. To ostatnia badana lokalizacja o oznaczeniu "lokalizacja 27. 59.32748810392363 N, 18.053866904085247 E". Nie wiemy, czego się tam spodziewać. Z jednej strony może nas tam czekać sporo zagrożeń, a z drugiej...

– ... z drugiej strony jest to jedyna okolica, z której nie otrzymujemy negatywnych wyników analiz obecności barwników fotosyntetycznych.

– To dlatego, że nie mamy stamtąd żadnych wyników... ale wróćmy do rozmowy. Możecie zadecydować, którą lokalizację wybieracie by wylądować. Razem z technikami przygotujemy dla was promy i odpowiedni sprzęt badawczy.

 

 DALEJ